Eğitim

Çocuklarda özgüvenin temeli

Herkes çocuğum kendine güvensin, mutlu olsun, kendi ayakları üzerinde dursun, tuttuğunu koparsın, kendini ezdirmesin ve kimseyi ezmesin ister. Tüm bunlar özgüven duygusunun gelişmesiyle doğrudan ilgilidir ve özgüvenin temelleri de çocukluğun ilk iki yılında atılır. Kendine güvenmekle, özgüven farklı şeylerdir. Peki özgüven nedir ve nasıl kazanılır? Psikiyatri uzmanlarına göre özgüven nedir sorusunun cevabı kişinin kendine verdiği değerde saklı. Yani özgüveni kişinin kendisine verdiği değer olarak tanımlayabiliriz. İşte bu değer duygusu kişide çocukluğun ilk iki yılında gelişmeye başlar ve sonrasında da devam eder. Okul öncesi dönemde de verilen eğitim özgüveni güçlendirmede oldukça etkilidir. Çocuklarda özgüven ilk iki yılda temeli atılan bir duygu olmasına rağmen ergenlik ve sonrasına kadar gelişimi devam eder. Çocuk ilk iki yılda, yani bebekken kendisinin değerli olduğunu hissetmeye başlar. Bu nedenle daha bu yıllardan itibaren kendi ihtiyaçlarını karşılayamayan bebeğin ihtiyaçlarının karşılanması oldukça önemlidir.


Önce annenin mutluluğu
Özgüvenin oluşmasında temel rol oynayan ilk iki yıl, bebeklik dönemidir ve bebeğin tüm ihtiyaçları anne tarafından ya da bakımı gerçekleştiren kişi tarafından sağlanır. İhtiyaçların giderilmesinin ve bebeğe sevgi gösterilmesinin en çok gerekli olduğu bu dönemde anne sağlıklı ve mutlu olmalıdır. Annenin ruhsal durumu bebekle kurduğu ilişkiyi doğrudan etkiler. Bu nedenle annenin ruhsal ve sosyal kaygıları varsa bunların giderilmesi ve kendisine destek olunması son derece önemlidir. Psikiyatri uzmanları özgüven oluşumunda son derece önemli olan ilk yıldan sonra ise bebeğin yine anneye bağlı fakat yavaş yavaş kendi ihtiyaçlarını görmeye başladığını anladığı yıllar olduğunu belirtiyor. Bu yıldan itibaren  bebek anneden bağımsız bir varlık olduğunu keşfetmeye başlıyor. İşte bu andan itibaren ise küçük küçük inatlaşmalar başlıyor. Bu durum gelişim açısından son derece doğal ve anlaşılması gereken bir durum. Fakat küçük küçük sınırların da konulması gereken bir süreç bu zaman diliminde başlıyor. Elbette her saniye sınır koymak ne kadar zararlı ise hiç sınır koymamak da o kadar zararlı oluyor. Önemli olan sevgiyi göstermek ve gerçekten gereken durumlarda hayır diyebilmek. Tüm ısrara rağmen de hayır’ın arkasında durmak.

Çocuklarda özgüven nasıl geliştirilir?
Yukarıda bahsettiğimiz gibi çocukluğunun ilk yıllarında çocuk, yalnızca anne ve babasıyla muhatap durumdadır. Bu nedenle tüm hayat boyunca gereken özgüven konusunda ilk temeller anne baba tarafından atılır. Çocuklar yalnızca anne babalarının davranışlarını izleyerek ve anne babalarının kendilerini desteklemesi sonucu yüksek bir özgüvene sahip olabilirler. Çocuklarda özgüven eksikliği nasıl giderilir sorusunun cevabı ise uzmanların görüşleri doğrultusunda şöyle sıralanabilir;

Cesaret vermek: Çocuğu her zaman cesaretlendirmek oldukça önemli. Yalnızca başarılmış olan şeylele değil, sadece övgüyle de cesaret verilebilir.

Kıyaslamadan uzak durmak: Çocuğu bir arkadaşıyla ya da kardeşiyle kıyaslamayın. Bu durum kendi öz değerini düşürmesine ve kıyaslanan kişiye karşı kıskançlık ve nefret duymasına sebep olur.

Sevgi gösterin: Çocuğa kayıtsız şartsız sevginizi gösterin.

Pozitif olun: Çocuğa karşı pozitif olun. Herhangi bir şeyi başarmış olmadan da övgüyü ve pozitif sözcükleri duyması gerekiyor. 

Küçük riskler amlasını sağlayın: Çocuğun yeni deneyimler edinmesine müsade edin. Bu bir oyun, yeni bir arkadaş, bisiklete binmek vs. olabilir.

Sınırlar koyun: Çocuğa bazı kuralar koymak gerekiyor. Bunların kesinlikle arkasında durun, tekrar edin ve kendisinin doğru olanı yapacağını bildiğinizi söyleyin.

Zaman ayırın: Size bir şey anlatırken çocuğunuzu dikkatle dinleyin. Ona zaman ayırın ve konuşurken göz temasını kaçırmayın.

Güvenin: Çocuğa güvenin ve bunu ona mutlaka hissettirin. Sorumluluk vererek başarı duygusunu geliştirin.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı