Sağlık

Hamilelikte beslenme

Hiç şüphesiz hamile kadınlar için dünyanın en önemli olayı hamilelikte beslenmedir. Çünkü anne karnındaki bebeğin bir tek besin kaynağı vardır; tabi ki annesi. Anne hamileyken ne yerse bebek de onu yer. Burada uzmanların her fırsatta altını çizdiği bir püf noktası var. O da insanların her zaman bildiği tatları arıyor olması. İşte bebeğiniz de anne karnında hangi tatları öğreniyorsa yaşamı boyunca o tatları seviyor, arıyor ve tüketiyor. Yani anne ne ne kadar sağlıklı bir beslenme biçimine sahipse bebeğinizin menüsü de hayatı boyunca öyle olacaktır. Örneğin bebek çok fazla şekerli besin tüketmiyorsa, yaşamı boyunca şekere düşkünlüğü de olmayacaktır diyor uzmanlar. Tabi ki istisnalar hariç…

Gelelim hamilelikte beslenmenin reçetesine

İlk olarak tütün ve alkolün anne adayının hayatından çıkması gerekiyor. Artık değil yatak odamızda, oturma odalarımızda bile sigara tüketmediğimiz bir bilince sahipken, karnımızdaki bebeği dumana maruz bırakmak büyük çelişki. 

Kalitesiz besinlerden uzak durmak gerekiyor. Yani beyaz un, beyaz şeker ve nişasta kalorisi yüksek ve kalitesiz besinler arasında sayılıyor. 

Balık ise uzmanlar tarafından haftada 2 gün tavsiye ediliyor. Çünkü balık yağda eriyen vitaminlerin emilmesini kolaylaştırıyor. Haftada 2’den fazla balık tüketimi ise denizlerde biriken civanın vücuda geçme ihtimalinden dolayı tavsiye edilmiyor. 

İşlenmiş ve dondurulmuş gıdalara yer yok

Uzmanlara göre hamilelikte işlenmiş ve dondurulmuş gıdalardan kesinlikle uzak durulması gerekiyor. Süt ve et tüketimi de son derece önemli. Fakat günümüzde özellikle şehirlerde ulaşabildiğimiz süt ve etin kalitesi ve besin değerleri oldukça azaldı. Sağlıklı süt ve et ürünleri için, hayvanların doğal ortamda ve açık havada yetişmesi gerekir. Mümkünse bu şekilde yetiştirilen hayvanların ürünleri bulunmalı. 

Kaliteli bir protein kaynağı olan yumurtanın da her gün tüketilmesi gerekir. Yumurta da yine doğal ortamda gezerek yetişmiş tavuklardan elde edilmiş olmalıdır. 

Günde en az 2 porsiyon sebze tüketimi olmalı. 

Tüketilen her gıdanın tazeliği ve mevsiminde olup olmadığı da önemli bir nokta. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı