Sağlık

Kahve maskesinin mucizeleri

İstisnalar dışında kahve tüm dünya insanları tarafından sevilir ve tüketilir. Her kültürün kendine has kahvesi, pişirme şekli ve sunum şekli vardır. Kahve içmek dozunda tüketildiğinde sağlık açısından da oldukça faydalı fakat bu yazıda içince getirdiği faydaları değil, kahveyi sürünce getirdiği faydaları yazıyoruz. Genellikle Türk kahvesinin veya filtre kahvenin telvesinden farklı malzemelerle yapılan kahve maskesi adeta bir gençlik ve güzellik iksiri olabiliyor. Kahve maskesinin faydaları cilt üzerinde mucizevi etkilere sahip. Biz de bu mucizevi etkileri derledik. İşte çeşitli dertlere deva olcak farklı kahve maskesi tarifleri…

Selülit oluşumunu azaltır

Pek çok kadının genç yaşlardan itibaren korkulu kabusu olan selülitlerin için en doğal, masrafsız ve etkili bir çözüm olarak karşımıza kahve çıkıyor. Kahve telvesini aynı miktardaki tuzla karıştırıp, içine birkaç damla zeytinyağı ekleyin. Elde ettiğiniz karışımı buharda yumuşattığınız selülitli bölgeye sünger yardımıyla dairesel hareketlerle uygulayın. En etkili çözüm için bu maskeyi haftada 1-2 defa uygulayın.

Saç dökümlesini azaltır

Kahvenin selülitlere ve cilde faydalarını bu zamana kadar duymuş olabilirsiniz. Fakat saç dökülmesine iyi geldiği pek de bilinen bir konu değil. Ama kahve maskesi ile saç dökülmesini azaltabilirsiniz. 2 çorba kaşığı kahve telvesini kremsi bir kıvama gelecek şekilde bir miktar zeytinyağı ile karıştırın. Nemli saçlarınıza kökten uca kadar uygulayın ve alüminyum folyo ile saçlarınızı sarın. 30 dakika kadar beklettiğiniz maskeyi şampuanla yıkayarak çıkarın. Bu maskeyi haftada 1-2 defa uygulayın. En iyi sonucu almak için ise en az 12 kere işlemi tekrarlatın.

Göz altı torbalarını azaltır

Yarım çay kaşığı kahve telvesi veya taze kahvenin toz halini, bir çay kaşığı hindistancevizi yağı, karabiber ve birkaç dmala su ile karıştırın. Elde ettiğiniz kahve maskesini göz altı bölgesine sürün. Maske kuruduktan sonra ılık suyla durulayın.

Siyah noktaları temizler

Kahve maskesinin faydaları saymakla bitmiyor değil mi? Bu kahve maskesi tarifi ise ciltteki en büyük problem siyah noktalar için. 2 çorba kaşığı kurutulmuş kahve telvesini 1/1 oranındaki lor peyniri ile karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı buharda yumuşattığınız cildinize uygulayın. Kahve maskesini 2 dakika boyunca masaj yaparak sürün ve 10 dakika boyunca kurumaya bırakın. Ardından ılık suyla durulayın. Haftada bir kez bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Çatlamış dudakları iyileştirir

Eğer kuru ve çatlayan dudaklardan şikayetçiyseniz, çaresi yine kahve maskesinde. Yarım çay kaşığı kahve ve yarım çay kaşığı balı karıştırın. Ortaya çıkan karışımı dudaklarınıza 30 saniye masaj yaparak sürün. Maskeyi ıslak pamuklu çubukla çıkarın. 

Yağlı cildi dengeler

Taze kahve tanelerini 1 çorba kaşığı yoğurt ile karıştırın. Karışımı yüzünüze sürüp, 1-2 dakika boyunca masaj yapın. Daha sonra serin su ile durulayın. 

Mat ciltleri canlandırır

Bir çorba kaşığı kahve tozu, bir çay kaşığı ekşi krema, 1 çay kaşığı bal ve çiğ yumurtayı pürüzsüz bir hamur kıvamına gelene kadar karıştırın ve yüzünüze sürün. 15 dakika beklettikten sonra serin su ile durulayın. Maskeyi en fazla haftada 1-2  defa uygulayın.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı