Sağlık

Memede kitle ihmale gelmez!

Gerek genç yaşlarda gerekse ileri yaşlarda olsun, hemen hemen her kadın hayatının belli bir döneminde memede kitle paniği yaşamıştır. Peki memede kitle nedir ve her zaman kanser anlamına mı gelir? Elbette hayır. Endişe verici olan bu durum her seferinde kanser anlamına gelmez. Burada kadının yaşı da oldukça önemlidir. Yaş faktörüne bağlı olarak değişen bu durumun yalnızca yüzde 10’u kanser vakası olabiliyor. Memede kitle olması çok büyük ihtimalle iyi huylu ve sıradan bir durum oluyor. Tabi bu durum kesinlikle bir ihmal gerekçesi değil. Aksine paniğe kapılmadan, mutlaka uzmana danışmayı gerektiren bu durum; 20’li yaşlarda daha çok iyi huylu bir kistik yapıyken; 30 ve 40’lı yaşlardan itibaren ise ilk olarak kanser ihtimalini düşündürüyor. Fakat az görülse de genç yaşlarda da kitle kanser belirtisi olabiliyor. Memede sertlik de en az memede kitle kadar ciddiye alınmalı. Memede oluşan sertlik genelde hormonal değişiklikler yaşandığında ortaya çıkar. Örneğin regl dönemi başlayınca ya da sona erince memede sertlik geçiyorsa bu basit bir kistik durumdur. Fakat memedeki sertlik regl döneminden sonra da devam ediyorsa mutlaka bir uzman doktora başvurmak gerekiyor.

Memede kitle çeşitleri ve anlamları
Memedeki kitlenin şekli, ele gelme biçimi, sertliği bazen bir problemin habercisi olabilir. Bu nedenle memede kitle çeşitlerinin farklı anlamları olabilir. İşte dikkat edilmesi gereken durumlar; eğer kitlenin şekli ve elinize geliş biçimi çok sert ve kenarları düzensiz bir şekildeyse ve kısa zamanda ortaya çıkmış büyümüşse kötü huylu olma ihtimali vardır. Eğer kitlenin sınırları ele gelmiyorsa bu memenin fibrokistik bir yapıya sahip olduğunu ve hormonal sebeplerden kaynaklandığını gösterir. Fibrokistik meme yapısının özelliği regl öncesi dönemlerde fazlaca hassaslaşmaları olur. Bir diğer kitle çeşidi ise sınırlarını ele gelen fakat bir misket gibi dokunduğunuzda hareket edip yer değiştiren kitle. Bu tarz kitleler de genellikle basit kistlerdir. Eğer büyür ve ağrırsa bir iğne ile içleri boşaltılır. Fakat her ihtimale karşı boşaltılan sıvı incelenmelidir. Ağrı yapan kitleler ise genellikle kanserle ilgili değildir. Meme kanseri genellikle ileri evrelere gelene kadar ağrısız şekilde ilerlerler. Meme kanserini erken teşhis etmek için ağrılı kistler belirleyici değildir.

Mutlaka teşhis ettirin
Memenizde elinizle bulacağınız kitle yukarıda bahsettiğimiz hangi türden olursa olsun mutlaka teşhisini yaptırın. Kitlenin doğru teşhis edilmesi için meme kanseri ve meme cerrahisi alanında çalışan bir uzman seçilmesi önemlidir. Gittiğiniz kurumun da mamografi ve meme ultrasonografisi altyapısının uygun olması gerekir. Meme ultrasonografisi yapacak doktorun bu konuda deneyimli ve mamografi aletinin de dijital olmasına özen gösterin. Kitlenizde kanser şüphesi düşük olsa dahi 2 sene boyunca 6 aylık aralıklarla takip ettirin. Uzman görüşlerine göre; eğer boyutunda ve yapısında değişiklik yoksa kanser değildir. Eğer değişiklik varsa kitleden örnek alınarak biyopsi ile kesin tanı konulur. Kanser şüphesi yüksek olan kitlelerde ise takip ile vakit kaybetmek zararlı olacaktır. Bu kitlelerden hemen örnek alıp tanı konmalıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı