Yaşam

Mutluluğun formülü

Mutluluk tabi ki tarifi olan bir şey değil, eğer mutlu olmak istemiyorsanız ve sadece sıkıntılardan beslenip olumsuzluklardan bahsediyorsanız burada yazacağımız tavsiyeler zaten bir işe yaramayacaktır. Mutluluk nedir? Bunun cevabı kişiden kişiye değişir. Herkesin farklı beklentileri ve hayalleri var. Fakat herkesin tek bir ortak noktası var ki; o da mutluluğun aslında kafada çözülmüş olması. İster genç ister yaşlı olun herkes mutlu olmak, en azından stresli ve sıkıntılı duygulardan kurtulmak istiyor. Fakat gündelik hayatın akışı içinde her şey aynı kalmıyor ve kendinizi iyi hissettiğinizde bunu koruyabilmek de önemli. Günlük hayatın rutin seyrinde birkaç küçük formülle modunuzu yüksekte tutabilir, mutluluk hormonu salgılayabilir, günlerinizin keyifli ve mutlu geçmesini sağlayabilirsiniz. İşte birkaç küçük mutluluk formülü;

Müziğin sesini açın

Sakin ve rahatlatıcı müzikler dinlemenin insan psikolojisini rahatlattığını ve iyi hissettirdiğini artık hepimiz biliyoruz. Fakat yüksek tempolu ve gürültülü müziklerin de zaman zaman iyi hissettirdiğini kimse inkar edemez. Sevdiğiniz müziklerin sesini açın. Fakat bu müziklerin enerjinizi yükseltecek hareketli müzikler olmasına özen gösterin. Müzik ruh halinizi oldukça etkiler. Stresli ve kızgın olduğunuz zamanlarda bu duygulardan uzaklaşmak için enerjik bir müziğin sesini açın hatta ona yüksek sesle eşlik edin. Duygu durumunuzun nasıl değiştiğini göreceksiniz. 

Başkalarını mutlu edin

Mutlu olmanın en etkili yöntemlerinden biri başkalarını mutlu edebilmek. Hiç kimsenin hayatı eksiksiz değil, sizin hayallerinizi yaşayan insanların hayatları da eksiksiz değil, eğer günün birinde siz de hayallerinizi yaşamaya başlarsanız, sizin de yine başka dertleriniz olacak. Bunun sonu yok, o yüzden mutluluğu biraz da iç dünyanızda sağlayabilmelisiniz. Sevdiklerinizi, yakınlarınızı hatta tanımadıklarınızı bile mutlu ederek ne kadar mutlu ve huzurlu olabildiğinizi hissedeceksiniz. Gülümseyin ve gülümsetin!

Egzersiz yapın

Gün içinde egzersiz yapmaktan kastımız, saatlerce spora vakit ayırmak değil, keşke olabilse ama iş hayatlarımız buna müsade etmiyor. Bunun için yalnızca biraz kafa dağıtmak ve hareket etmek için öğle paydosunuzun 25-30 dakikasını yürüyüş yapmaya ayırın. Hareketli olmanın hem fiziksel sağlığa hem de ruh sağlığına etkileri her gün daha bilinir hale geliyor.  Bu yüzden biraz yürüyüş size kendinizi iyi hissettirecektir.

Sosyalleşin

Sosyal aktiviteler de size iyi hissettirmek için son derece önemli. Burada hangi sosyal aktiviteyi yapıyor olduğunuzun çok önemi yok. Hayatınızda hangi aktiviteler mevcutsa onları yapmaya devam edin. Eğer film izlemek istiyorsanız eğlenceli pozitif bir seçerek başlayın. Eğer sosyal aktiviteniz tiyatroya gitmekse bunu yapın. Arkadaşlarla buluşmak, alışveriş yapmak, hobi kurslarına gitmek  ya da güne gitmekse bunları yapın. Ama mutlaka bir aktivite yapın.

İşinize özen gösterin

Hayatta insanı motive eden ve iyi hissettiren şeylerden biri de, sevseniz de sevmeseniz de yaptığınız işte başarılı olmaktır. Tabi severek yaptığınız bir işte başarılı olma ihtimaliniz kesinlikle daha yüksektir ama sevmiyor olsanız da iyi iş ortaya çıkarmak size iyi hissettirecek. Bu yüzden işinize özen gösterin ve verimli olmaya çalışın. Baştan savma çalışmak hem sizi işinize daha da küstürür hem de söz hakkınızı ortadan kaldırabilir. Eğer hiçbir şekilde motive olamıyorsanız işinizi değiştirmeye çalışın. Hayatlarımız işlerimizde geçiyor ve işteki mutluluk gerçekten de önemli.

Sevdiğiniz yemekleri yiyin

Yemek yemek gerçekten de insanı mutlu eden bir şey. Umuyoruz ki sağlıklı yemekler seviyorsunuzdur. Yoksa mutlu olayım derken, daha da mutsuz olursunuz. Sevdiğiniz yemekleri dozunda olacak şekilde yemeye çalışın. Sağlıklı besinleri ise sevmeseniz de seveceğiniz şeylerle süsleyerek tüketmeye çalışın.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı