Sağlık

Pilates nedir ne değildir?

Pilates son zamanlarda oldukça gündemde. Bunun bir sebebi de pilatesin iyi anlaşılmış olması değil, gündemdeki isimlerin pilatese bolca ilgi göstermesi. Peki pilates nedir, pilatesin faydaları nelerdir ve pilatesle zayıflamak mümkün müdür?

Öncelikle şunu açıklığa kavuşturalım, pilates bir spor değil bir rehabilitasyon yöntemidir. Kas ve iskelet sisteminde oluşabilecek problemleri engellemek için uygulanabileceği gibi bel, boyun, skolyoz ve kifoz gibi kas ve iskelet sisteminde meydana gelen problemlerden sonra doktor ve fizyoterapistlerin tedavileri ardından tedaviyi destekleyici egzersizler olarak uygulanabilir.

Joseph Pilates tarafından geliştirilen pilatesin 100 yıllık bir geçmişi bulunuyor. Pilates, bu metodu geliştirirken fizyoloji ve hareket bilimleriyle doğu formundaki egzersiz çalışmalarını birleştirerek metodunu oluşturmuş. Metodunu da kontroloji olarak adlandırmış. 1926’da New York’ta bir stüdyo açan Joseph Pilates, “10 seansta farkı hissedeceksiniz. Yirmincide farkı görecek ve 30. seansta tümüyle yepyeni bir vücuda sahip olacaksınız” diye konuşmuş. 

Pilatesle zayıflamak

Pilates, zayıflamış ve değişmiş bedeni şekillendirmek, estetik bir görüntüye kavuşturmak, sağlıklı bir duruş kazandırmak ve toparlamak amacıyla uygulanmalı. Yani kişi kendisine uygun yeme düzeni ve spor çalışmalarıyla zayıfladıktan sonra pilates egzersizlerine başlamalı. Pilates zayıflama yöntemi olmaktan ziyade, sıkılaşma ve toparlanma yöntemi olarak uygulanmalı. Pilates stüdyosuna başvurmaktaki amaç; vücudun şekillenmesi, kol, bacak, karın ve basen bölgesindeki sarkma ve dokusal gevşemeleri düzeltmek olmalı. Pilates sayesinde uzayan kaslar daha ince bir görüntüye sahip olunmasını sağlayacak ve estetik bir görünüm elde edilecektir.

Hamilelikte pilates için ise uzmanlardan mutlaka destek almalısınız. Hamilelikte ve sonrasında yapılan egzersizler ise yine aynı şekilde hamilelikte değişen bedeni şekillendirir. Pilates kaslardaki kuvveti artırmaya yardımcı olurken, bunun yanında da esnekliği, dengeyi ve koordinasyonu da sağlar. Günümüzde en sık görülen bel ve omurga rahatsızlıkları için pilates en sağlıklı yöntemlerden birisi olarak kabul edilir. Uzmanlara göre bel ve omurga bölgelerinde yapılacak çalışmalar birçok rahatsızlığın önüne geçmeye yardımcı olur.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı