Yaşam

Plastiklerle vedalaşın

Plastik ürünlerin hayatlarımızı kolaylaştırdığına dair hiç kuşku yok. Araç koltukları, tıbbi plastikler, kask ve diğer güvenlik gereçleri gibi günlük hayatta kullandığımız pek çok plastik ürün sayılabilir. Fakat bir de gereksiz hatta sağlıksız ve haddinden fazla hayatımızda yer kaplayan plastikler var. Bunlar özellikle mutfaklarımızda yer alıyor, ve bizleri sandığımızdan çok daha fazla zehirliyor. Plastik atıkların geri dönüşümü için duyarlılık seviyemiz artsa da aslında plastik atık üretmektense,  hiç kullanmamak gerekiyor.  Depolama alanlarına kıyasla geri dönüşüm yapmak kulağa çok iyi geliyor fakat, plastik atıkların geri dönüşümü evimize soktuğumuz plastiği azaltmanın yolu olmuyor. Plastik arz talep sisteminin değişmesi gerekiyor. Yani günlük plastiklere olan talebi azaltarak onların üretimini azaltmak gerekiyor.

Araştırmalar gösteriyor ki; kendimizi günlük öğelerden türeyen sağlık sorunlarıyla karşı karşıya bırakıyoruz. bu nedenle günlük olarak kullandığımız plastiklerin aslında tek kullanımlık olması gerekiyor. Bunlar su şişeleri, plastik gıda kapları, marketlerden pazarlardan aldığımız poşetler, plastik ambalajlar, çeşni kapları ve bebek şişeleri olabiliyor. Bu ürünlerde plastiğin zararlarını gözler önüne seren polivinil klorid , polistiren,  polikarbonat ve bisfenol A gibi pek çok kanserojen madde bulunuyor. Bu sentetik kimyasallar kanser, diyabet, kalp hastalığı ve üreme anormallikleri gibi birçok sağlık sorunuyla bağlantılı olabiliyor. Sinir sistemi ve beyin bu kimyasallardan olumsuz etkilenebilir ve bunlardan biri bilinen bir endokrin bozucu, hormonları taklit edip veya bloklayarak vücudun normal işlevlerini bozabilir.


Nasıl daha az plastik kullanılır?

Vücudumuza yardımcı olmak ve gezegene daha az plastik atık bırakmak için bazı çözümler var. Pazarlardan ve marketlerden aldığımız plastik poşetleri terk etmekle başlayabiliriz. Kendimize kumaş bir alışveriş çantası edinip, her seferide bunu kullanabiliriz. Paslanmaz çelik veya camdan yapılmış su ve kahve kapları edinebiliriz. Yalıtılmış bir seramik kahve fincanı satın alarak da iş yerinde ve ofiste plastik bardaklardan kurtulabiliriz. Eğer ambalajsız taze alternatifleri varsa ambalajlanmış gıdalar almaktan kaçınabiliriz. İşlenmiş gıdalar , dondurulmuş yiyecekler ve paketlenmiş ürünler almamaya çalışabiliriz. Hatta teneke konservelerin bile içlerinde plastik bir astar bulunur. Plastik masa örtüleri ve kutlama malzemelerini almayı bırakabiliriz. Plastiğin zararlarından kurtulmak için mutlaka mutfaktaki plastikleri azaltmalıyız. Mutfakta şimdiye kadar hiç fark etmediğiniz miktarda plastik barındırdığınızı göreceksiniz. Buzdolabı poşetleri yerine geri dönüşebilir kağıt kullanın. Plastik gıda kaplarınızı cam kaplarla değiştirin. Kısaca plastiği yalnızca çöp torbalarınızda kullanmaya çalışın ve gezegendeki plastik ayak izinizi böylece azaltın.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı