Yaşam

Sakarya’da gezilecek yerler

Coğrafi konumu gereği tam bir geçiş noktası olan Sakarya pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış ve pek çok milletten insanın evi olmuştur. Sakarya bu özelliğiyle kozmopolit yapısını günümüzde de korur. İstanbul ve Ankara gibi büyük kentlerin ortasında olması sebebiyle hem bu şehirlerden hem de civar şehirlerden yerli turistlerin ilgisini çeken Sakarya’da gezilecek yerler saymakla bitmez. Gerek doğal güzellikleri gerekse yapılan turizm yatırımlarıyla Sakarya’da gezip görme seçeneğiniz oldukça fazladır. Biz de bunlardan başlıcalarını Sakarya’da ufak bir tatil planlayanlar için derledik.

Sapanca Gölü

Elbette Sakarya denince akla ilk gelen lokasyonlardan biri Sapanca oluyor. Sadece sabah kahvaltısı için bile İstanbulluları yollara düşüren Sapanca, doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini karşılıyor. Sapanca Gölü de bu doğa güzelliklerden biri. Sapanca Gölü’nün kenarında yorgunluğunuzu atabileceğiniz pek çok mekan ve lüks otel bulunuyor. Gölün etrafında ve yüksek kesimlerinde piknik ve kamp yapmak için alanlar da mevcut. Sapanca Gölü uluslararası kürek, sörf ve yelken yarışlarına da ev sahipliği yaptığı için su sporlarıyla ilgilenenlerin de uğrak noktası. 

Acarlar Longozu

Sakarya’da gezilecek yerlerin ilkine Sapanca’yı koyduk ama Acarlar Longozu tüm Türkiye düşünüldüğünde bile nadir bulunan bir doğal armağandır.Eğer yaz aylarında giderseniz bir ormanla karşılaşırken kış aylarında sulak bir alanla karşılaşırsınız. İşte bu özelliğinden dolayı birinci derece doğal sit alanı statüsünde bulunan Acarlar Longozu, orman ve sulak alanların bir arada olması sebebiyle endemik bitki ve hayvan türlerine sahiptir. Bölge göçmen kuşlar açısından oldukça verimli bir bölge olup, Sakarya’da yaban hayatın devam ettiği bir yerdir. Tavşan, yaban domuzu, tilki, gelincik ve doğan şansınız varsa karşılaşabileceğiniz hayvanlardandır. Acarlar Longoz’una İstanbul’dan sadece 3 saat gibi bir sürede ulaşılabiliyor. Sakaryalı’lar ise şehir içi ulaşım araçlarıyla longoza ulaşabilir. Doğal varlıkların korunabilmesi için longozun her noktası ziyarete açık olmasa da, ziyaret edilebilen büyük bir alan mevcuttur ve buralarda yapılacak yürüyüşler, piknikler içinizi huzurla doldurabilir. Ayrıca longozda tekne ve bisiklet turları da yapılabilir. 

Justinianus Köprüsü

Erken Bizans Dönemi’nin Anadolu’da en büyük yapısı olan Justinianus Körüsü, Bizans İmparatoru Justinianus tarafından MS 558-560 yıllarında yaptırılmıştır.  Bu taş köprü, 365 metre uzunluğunda, 9,85 metre genişliğinde olup toplam 12 kemerlidir. Beşköprü adıyla da bilinen bu yapı Serdivan ilçesinde yer alır. Sapanca Gölü’nün sularını Sakarya Nehri’ne boşaltan Çark Deresi üzerinde yer alan bu anıtsal yapı, 2018’de UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne alınmıştır. Şehir merkezine uzaklığı 8 kim olup şehiriçi ulaşım araçlarıyla ulaşmak mümkün.

Doğançay Şelalesi

Doğa sporları ve trekking tutkunlarının yakından bildiği bu bölge deniz seviyesinden 600 metre yüksektedir. Şelaleye giden yol yürüyüş parkuru olarak sporcuları cezbeder. Bozulmamış doğasıyla ziyaretçilerini karşılayan şelale, bir film karesinden çıkmış gibi görünür ve özellikle yazın burada serinleyebilir ve huzur bulabilirsiniz.

Acelle Yaylası

Sakarya’nın Akyazı ilçesinde bulunan Acelle Yaylası, doğadan kopamayanların uğrak noktasıdır. Hatta yaylanın güzelliğine aşık olup yerleşenlerin sayısı da her geçen gün artmaktadır. Halk arasında ‘’Büyük Deniz’’ denilen 60-70 metre uzunluğunda ve 4 metre genişliğinde, derinliği tam olarak bilinmeyen doğal yollarla kaya kütleleri arasında oluşmuş Enişte Deresi de bu yaylada bulunur. Yayla üç ayrı köy tarafından ortaklaşa kullanılır. Geniş yapraklı ve iğne yapraklı ağaçlardan oluşan ormanlar mevcuttur. 

Karasu Plajı

Karasu ilçesinde bulunan Karasu Plajı 15 kilometre uzunluğuyla Türkiye’nin ikinci en uzun plajı özelliğini taşır. Yaz aylarında haftasonları gerek İstanbul’dan gerekse Sakarya ve çevre illerden tatilcilerin akınına uğrayan Karasu Plajı, Karadeniz kıyısında bulunduğu için her daim yüksek dalgalıdır ve yüzmek için tehlikelidir. Fakat ne dalgalar ne de tehlike kalabalık olmasına engel olamaz. Etrafında konaklamak için tesisler ve kamp alanı mevcuttur. 


Kent Park

Şehir merkezinde bulunan Kent Park, 160 bin metre karelik alanın üzerine inşa edilmiştir. Doğal ortam ve ağaçlar korunarak tüm alan yeşillendirilerek yapılmış ve tüm yüzey çimlendirilmiştir. Dört bin 500 metrekare yürüyü alanına sahip olan Kent Parkta 14 bin metrekarelik gölete de ev sahipliği yapıyor. Yeme içme alanlarının yanısıra tenis kortu, kapalı yüzme havuzu ve farklı spor alanları da bulunur. Ayrıca konser organizasyonları ve etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. 


Poyrazlar Gölü

Sakarya’nın doğal güzellikleri saymakla bitmiyor demiştik yazının başında, işte o doğal güzelliklerden biri de Poyrazlar Gölü. Bu gölün kıyısında da keyifli ve huzurlu vakit geçirebilirsiniz. Şehir merkezine uzaklığı 8 kilometre olan Poyrazlar Gölü’nde sahil uzunluğu 2 bin 400 metredir. 

Serdivan Gölpark

Bir doğa harikası Sapanca Gölü’nün manzarasına hakim olan bu tesis ise yakın dönemde yenilendi. Tesiste otopark, çocuk oyun alanları, piknik alanları, 2 kilometrelik yürüyüş alanı ve belediye tarafından kurulan mangal alanları bulunuyor. Serdivan Gölpark’ta muazzam bir kahvaltıyla güne başlayıp, akşam yemeğiyle günü noktalayabilirsiniz. 

Vecihi Kapısı

Vecihi Kapısı’nın 1321 yılında Mimar Sinan tarafından yapıldığı söylenir. Osmanlı döneminden günümüze kalan nadide eserlerden biri olan bu yapının bulunduğu noktadan ipek Yolunun geçtiği rivayet edilir. Vecihi Kapısı Sapanca’da bulunur. Sakarya’da gezilecek yerler elbette buradakilerle sınırlı değil. Daha pek tarihi kültürel miras Sakarya sınırları içinde bulunuyor. Ayrıca yaylalar, şelale ve parklar açısından da keşfetmek için pek çok lokasyon barındırıyor.

Kaynak
Türkiye kültür portalı
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı