Yaşam

Sosyal medya bağımlılığı

Modern dünyanın en tehlikeli sendromlarından biri sosyal medya bağımlılığı olarak karşımıza çıkıyor. Akıllı telefonların hayatlarımıza bu denli hızlı girmesiyle sosyal ağlar bir iletişim kurma alanı olmanın dışında kendini var etme alanı oluyor. Günlük medya tüketiminin yüzde 54’ü de sosyal mecralar üzerinden yapılıyor. Yapılan araştırmalara göre sosyal medya kullanıcılarının günlük 2-3 saati sosyal medya hesaplarını güncellemekle geçiyor. Sosyal medyanın zararları da yok değil. Sandığımızdan çok daha büyük problemlere yol açabiliyor. Kaygı bozukluklarından depresyona, hatta kişilerin gerçek yaşamındaki ilişkilerinin bozulmasına kadar pek çok problemi hayatımıza çekebiliyor. Sosyal medyanın zararları en çok sosyal medya bağımlılığının olması durumunda ortaya çıkıyor. Sıradan bir sosyal medya kulanıcısı olmadığınızı, sosyal medya bağımlılığınız olduğunu gösteren belirtiler ise şunlar;

Uyandığınızda ilk aklınıza gelen şey sosyal medya hesaplarınız ise,

Sosyal medya sayfalarınızı sürekli güncellemeden duramıyorsanız,

Kıyafetlerden makyaja, yenilen yemeklerden gidilen mekanlara kadar günlük rutininizi paylaşmadan duramıyorsanız,
Arkadaşlarınızı ve tüm bağlantılarınızı takip ettiğiniz tek yer sosyal medya hesaplarınızı olmuşsa,

Sosyal medyadan uzak kalınca panikliyorsanız ve güvensiz hissediyorsanız,

Dahası, yalnızlık hissedip depresif oluyorsanız sosyal medya bağımlısı olmuşsunuz demektir.

Sosyal medya bağımlılığının sonuçları

Uzmanlar sosyal ağlar sayesinde insanların hem sıradan hem ünlü kişileri takip edebilmelerinin bir tatmin duygusu yarattığını söylüyor. Sosyal medyayı ‘ben de buradayım’ demenin bir yolu olarak gören bağımlılar, takip edildiklerinde ve paylaştıkları beğenildiğinde ciddi bir haz duyuyorlar. İnsanlar sosyal medya aracılığıyla kendi hayatlarının ne kadar güzel olduğunu, ne kadar kusursuz olduklarını gösterme çabasına girerek mutlu oluyorlar. Ayrıca sosyal medya, gerçekte değerli arkadaşlıklar elde etmenin zor olduğu dünyada, kişiyi yalnız olmadığı yanılgısına sürüklüyor. Bağımlılık boyutunda sosyal medya kullananlar bireysel ve toplumsal yaşamlarında çeşitli problemler yaşamaya başlarlar. En basiti, kişinin sosyal medyada zaman geçirmekten, günlük işlerini aksatması. Bu da iş hayatında ve günlük yaşantısında sorunlara yol açıyor. Bunun da ötesinde uzmanlar, sosyal medyanın zararlarından bahsederken gerçek ilişkilerde kopmalar olduğunun da altını çiziyorlar. Sosyal medya bağımlısı kişiler, gerçek ilişkiler ve etkileşimlerde zamanla daha başarısız hale geliyorlar. Başkalarını hayatlarını takip ederek, o kişilerin hayatlarına dair yaptıkları paylaşımları gerçek sanmak, kişlerin kendisini değersiz hissetmesine ve depresyona girmesine sebep oluyor.

Bağımlılığı tedavi edin

Sosyal medya bağımlılığı günümüzün en önemli problemlerinden biri haline gelirken, bağımlılık durumunu farkında olanlar uzmanlardan yardım almaya başladı. Uzmanlar, danışanlarını terapi, uzak tutma, farkındalık gibi yöntemlerle sosyal medyadan uzak tutmaya çalışıyor. Hatta bağımlılığı ileri boyutlarda olanlar kamp tarzı yerlerde birkaç gün geçirebiliyor. Terapistler, sosyal medya bağımlılığının diğer bağımlılık türleriyle aynı şekilde tedavi edildiğini söylüyorlar ve uyarıyorlar; sosyal medya bağımlılığının tedavisi alkol ve uyuşturucu bağımlılığından daha zor tedavi ediliyor. Çünkü, alkol ve uyuşturucu bağımlılığının zararlı olduğu ve tedavi edilmesi gereken bir şey olduğu kabul ediliyor, fakat sosyal medya bağımlılığı ne kabul ediliyor ne de zararlı olduğuna inanılıyor. Bağımlılar sosyal medyanın, hayatlarını ele geçirdiğini görmüyor, kabul etmek istemiyor. Bu bağımlılığın da kontrol altına alınması diğer bağımlılıklar gibi 6 aylık bir süre gerektiriyor. Sosyal medya bağımlılığı yaşayan kişiler için uzmanlar şunları tavsiye ediyor;

Paylaşılan her şeye inanmayın, çünkü insanlar sosyal medya hesaplarında her zaman en iyi anlarını paylaşıyorlar. Yani gerçek olanı değil, o kişinin göstermek istediğini görüyorsunuz.

Merak duygusunu yenin ve başkalarını hayatlarını takip edip dahil olmaktan vazgeçin.

Kendinizi geliştirmeye, okumaya ve öğrenmeye zaman ayırın. İnternetteki yüzeysel ve genel geçer bilgileri okumayın. Araştırmaya ve derinlemesine öğrenmeye çalışın.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı