Sağlık

Bu besinlerle enerji toplayın

Gün boyunca yediğimiz her şey enerji seviyemiz üzerinde oldukça belirleyicidir. İşte bu yüzden besinlerdeki vitaminler ve mineralleri iyi bilmek ve ona göre tüketmek enerji seviyenizi gün boyu ayakta tutacaktır. Örneğin vücudunuzun en çok ihtiyaç duyduğu şey olan demir, oksijeni kırmızı kan hücrelerinden dokulara ve kaslara taşır. Pazı, ıspanak, susam tohumları, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve zeytin de bulunur. Demirden sonra en gerekli olan B vitaminidir. B vitamini vücudun sağlıklı bir şekilde kalması için hayati önem taşır. B vitamini eksikliği ise önemli sorunlara yol açar. Aşırı yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi, ciltte solgunluk, tende hassasiyet, diş eti kanaması, kanama ve yaralanmalarda uzun süren iyileşme süreci, baş ağrısı ve konsantrasyon eksikliği gibi belirtiler B vitamini eksikliğinin göstergesidir. Daha ileri eksikliklerde depresyon ve ruh halinde dalgalanmalar, hafızanın zayıflaması, el ve ayak parmaklarında uyuşma ve kaslarda zayıflık görülür. B vitaminini vücut kendiliğinden üretemediği için mutlaka dışarıdan besinler yoluyla veya takviyelerle alınmalıdır. B vitamini bir dizi gıdada bulunur ve beslenme alışkanlıklarına bu gıdaları eklemek gerekir. üstelik B vitamini pek çok gruba ayrılır.  Sıralamak gerekirse;

B-1 Vitamini: Tahıl kabuklarında bulunur. Bunun dışında sığır etinde ve bira mayasında oldukça fazladır. Soya fasulyesinde, domuz etinde, ceviz, fındık, kuru bezelye ve yürekte, karnabaharda, mısır ekmeğinde, kuşkonmaz, kuru üzüm, süt ve süt ürünleri, brokoli, yulaf ezmesi, ayçekirdeği, erik ve patateste bulunur.

B-2 Vitamini: Süt, yoğurt,  yürek, badem, kuru bezelye ve kuru fasulyede bol oranda bulunmaktadır. Yine bunların dışında mantar, kuşkonmaz, soya fasulyesi, yeşil fasulye ve yer fıstığında bulunur.

B-3 Vitamini: Yumurta, süt, balık, peynir, havuç, hurma, mısır ve buğdayda bulunur.

B-5 Vitamini: Karaciğerde, kırmızı et, tavuk, yumurta, kuruyemiş, baklagiller ve tahıllarda bulunur.

B-6 Vitamini: Yumurta, tavuk, balık, süt, muz, patates, yulaf, mısır, soya fasulyesi, kuruyemiş, havuç, bezelye ve avokadoda bulunur.

B-7 Vitamini: ( Biotin ) Bu vitamin yumurta, balık, patates, süt fındık, soya, ceviz ve bira mayasında bulunur.

B-9 Vitamini: ( Folik Asit ) Bu vitamin tüm tahıllarda bulunmaktadır. Bunun dışında kuru baklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler, arpa, fasulye, kahverengi pirinç, mercimek, hurma, ceviz, fındık, yumurta sarısı, süt, peynir ve turunçgillerde bulunur.

B12 Vitamini: Bu vitamin sığır eti, böbrek, balık, peynir, süt, yumurta, karaciğerde bulunur.

Bağışıklık sistemi için magnezyum

Magnezyum da besinlerdeki vitamin ve minerallerin en önemlilerindendir. Sağlıklı bir bağışıklık sistemini destekler ve iltihaplanmayı önler. Magnezyum ayçiçeği çekirdeği, kaju fıstığı, fasulye, kabak çekirdeği ve soya fasulyesinde bulunur.
Potasyum, kan basıncını, kas aktivitesini ve su tutulmasını düzenleyen bir elektrolittir. Avokado, ıspanak, kuru fasulye, yeşil mercimek, patates ve soya fasulyesinde bulunur.
C vitamini karnitin üretmeye yardımcı olur; bu madde vücudun enerji için yağ yakmasına yardımcı olan bir moleküldür. Biber, brokoli, brüksel lahanası, portakal, kavun ve karnabaharda bulunur.
Çinko, protein sentezini etkiler, kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin işleyişi için gereklidir. Kırmızı et, yeşil mercimek, hindi, kabak çekirdeği ve nohutta bulunur.
Kalsiyum, lipid oksidasyonu için gereklidir ve bakır, vücudunuzun demir absorbe etmesini, kırmızı kan hücreleri oluşturmasını sağlarken, sinir hücrelerini ve bağışıklık sistemini sağlıklı tutar. Süt, balık, ıspanak, yoğurt ve susam tohumunda bulunur.

Hem sağlıklı ve düzenli beslenmek, hem de gün boyu enerjinizi yüksek seviyede tutmak için gereken besinleri derledik. Meyve, sebze, yapraklı yeşillikler, fındık, fasulye ve tohumlardan oluşan sağlıklı bir beslenme alışkanlığı size bütün gün gereken vitamin ve mineralleri sağlayabilir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı